Hayvanları Koruma Derneği HAYKOD

© Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir.

HAYKOD 1955 yılında devrin Cumhurbaşkanı Celal Bayar önderliğinde​​, İsmet İnönü, Refik Koraltan, Suna Kan, Sabiha Bengütaş gibi devrin saygın şahsiyetlerinin kurucu üyesi olduğu bir dernektir. Türkiye’de ilk hayvan barınma tesisini kurmuştur. 1956 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile, KAMU YARARINA FAALİYET GÖSTEREN DERNEK statüsüne layık görülmüş, o zamandan beri hiç bir hayvan koruma amaçlı derneğin sahip olamadığı​ bu ayrıcalıklı statüyü, özverili çalışmaları ile övünçle taşımaktadır. ​

Kuruluşunda; dönemin başarılı iş adamları, dürüst siyasetçileri, diplomatlar ve sanatçılardan oluşan seçkin simalarla dolu olan ve geleneksel balosu dilllere destan dernek, yıllar geçtikçe sorumluluk görevin ağırlığı nedeniyle cazibesini kaybetmiş, barınaklarında 1972 yılında çıkan bir yangında, 600 hayvan yanarak ölmüştür. Aynı zamanda ağır borç altında olan dernek, iflas aşamasına gelmiş ve yangından kurtulan 50 köpeğin de uyutularak derneğin kapatılmasına karar verilmiştir. Bu esnada durumdan tesadüfen haberdar olan hayvan dostu Cemil Erkök, derneğin tüm borçlarını ödeyerek derneğin ve hayvanların sorumluluğunu devralmıştır.

Cemil Erkök’ün 1997 yılındaki vefatinin ardından eşi Hayriye Erkök ve kızı Gamze Erkök, derneğin tüm sorumluluğunu üstlenmişlerdir. Erkök’ler, hiç bir resmi kurum ve kuruluştan maddi desteği olmayan ve arazisi hayvanlara ait yegane barınağa sahip dernek olan HAYKOD’un yanısıra on binlerce hayvanın yaşamını kişisel mal varlıklarını eriterek 1972’den beri sağlamaktadırlar.HAYKOD, Ankara’da dünya standartlarında inşa ettiği yeni Cemil Erkök Rehabilitasyon Merkezi’nde 2003 yılından itibaren hayvanlara hizmet vermeye devam etmektedir.

HAYKOD, hiçbir talepte bulunmadan, karşılık beklemeden yaptığı tüm çalışmalarla örnek bir STK olmuştur. Türkiye’nin her bölgesinde ve hatta dünyada verdiği hizmetlerle, bir taraftan tecrübe çıtasını yükselten, diğer taraftan da geniş vizyonlu, güvenilir bir proje ortağı olarak, ihtiyacı olan her kişi ve kuruma destek vermektedir.

Son dönemde projelerini daha kapsamlı ve katılımlı halde uygulayabilmek için Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası, Ankara`da aynı amacı paylaşan dernek ve vakıflarla işbirliği sözleşmesi imzalamıştır. Yanı sıra, İstanbul, Manisa, İzmir, Eskişehir, Antalya, Bursa`daki misyonu ciddiyetle uygulayan STK ve gerçek kişilerle işbirliği yaparak, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın her köşesindeki canlı mağduriyetlerine çare bulunmakta, çözümler üretmektedir.

Özetle; HAYKOD; vizyonu ve misyonunda her gün geliştirdiği tecrübesi, yükselttiği çıtası ile Türkiye’de ve dünyada pek çok ilke imza atmış, dünyanın hiç bir yerinde örneği olmayan, insan üstü özeveri gerektiren faaliyetlerini de sonsuza taşımaya kararlı, örnek bir dernektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.