Hayvanları Koruma Günü

© Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir.

hayvanlari-koruma-gunuDoğada bulunan her canlı gibi hayvanların da dış etkenlerden korunmaya ihtiyacı vardır. Hayvanlar doğal ortamlarında kendilerini korumayı iyi becerseler de maalesef insanların zulmünden kaçamıyorlar. Bu insanlardan hayvanları koruma bilinci geliştirmek 1822 yılında İngiltere’de bazı hayvan severler toplanarak Hayvanları Koruma Birliği’ni kurdu. Daha sonra aynı amaçla 1931’de Hayvanları Koruma Federasyonu oluşturuldu ardından da 4 ekim tarihi Hayvanları Koruma Günü olarak seçildi.

Her yılın 4 Ekim’inde insanlar bu konuda farkındalık yaratmak için duvarlara ve billboardlara Hayvanları Koruma Günü ile ilgili yazılar asarlar. Bu tarihte birçok yerde eylem ve yürüyüş yapılır insanları bilgilendirmek için broşürler dağıtılır. Birçok hayvan sever kendi evcil hayvanıyla beraber bu yürüyüşlere katılarak hayvanların katledilmesinin önüne geçmeye çalışır.

Okullarda ise amatör öğrenci şairlerin Hayvanları Koruma Günü Şiirleri duvarlara ve camlara asılır. Yine öğrenciler tarafından yazılan Hayvanları Koruma Günü ile ilgili güzel sözler okunarak hayvan sevgisi aşılanmaya çalışılır. Resim derslerinde öğrenciler arasında Hayvanları Koruma Günü ile ilgili resim yarışmaları düzenlenir, şiirler okunur ve derneklerden gelen gönüllüler öğrencileri bilgilendirmek için konuşmalar yaparlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.